Nabhi Chikitsa – Léčení přes pupek
 
Dejte si olej do pupku a uvidíte, co se stane..
Používejte pouze 100% terapeutické oleje…
Ačkoliv je pupeční šňůra pro náš bílý plášť přesunuta na vedlejší kolej, podle staroindické tradice patří mezi nejdůležitější části těla.
Podle indické ájurvédy lze masírovat oleje do pupku doslova proti indispozici.
 
Proč to léčení přes pupík?
Nabhi Chikitsa znamená terapie pupíkem.
Tato tradiční léčebná metoda vychází z předpokladu, že pupík dokáže absorbovat esenciální olej, čímž vyrovná a uzdravuje nervová spojení v nás. Navzdory nedostatku vědeckých důkazů se Nabhi Chikitsa – léčba pupku – používá po generace a říká se, že dělá zázraky.
 
Každý z nás mohl vzniknout pouze skrze spojení pupíku a srdečního kruhu své maminky.
Přes pupeční šňůru nám dodávala krev a živiny. Poupě byl proto prvním kontaktem s „vennějším světem“.
Podle indické ájurvédy je to část těla, která představuje původ života. Narozením a přestřižením pupeční šňůry došlo k přerušení tohoto spojení.
 
Nakonec vyšly dvě zásadní lekce: za prvé, že pupík je po porodu také pevnou částí těla, spojenou s nespočet nervových zakončení. Za druhé, přes extrémně tenkou a citlivou pokožku na pupíku, každý pohyb vstupuje přímo do mozku.
Inspirována těmito informacemi se narodila Nabhi Chikitsa – léčení přes pupík.
Terapie, která se dodnes používá – zejména v Indii – k odstranění tělesných poruch.
 
Co byste měli vědět o pupíku
S pupíkem je spousta nervových zakončení. Všechny přispívají například k regulaci trávení a krevního oběhu, ale také k náladě a zraku. Proto je důležité věnovat svému bříšku pozornost, kterou si zaslouží.
 
Bříško byste měli pravidelně čistit jemným mýdlem. Díky, že od vás držíte bakterie způsobující nemoci dál.
Občas jemná masáž může stimulovat nervová zakončení uvnitř. Malý tlak palce na několik sekund může být velmi účinný. Tento zákrok byste měli několikrát zopakovat a dýchat pomalu a zhluboka.
 
Jak funguje Nabhi Chikitsa – léčba pupíku?
 
Výběr oleje závisí na povaze onemocnění. To proto, že každý olej má v pupíku své specifické schopnosti. U všech olejů je důležité udělat si předem test na alergie.
Jelikož jsou esenciální oleje velmi intenzivní, je vhodné je smíchat s jiným olejem. Do 50ml rostlinného oleje přidejte 10 kapek esenciálního oleje.
 
Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud těsně před spaním vmasírujete pár kapek oleje do pupku a jeho okolí. Tady je malý výběr olejů, které vás mohou podpořit v posilování a léčení.
 
Které oleje jsou účinné proti jakým obtížím?
 
1 Arašídový olej
 
Díky vysokému obsahu mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin má arašídový olej pozitivní vliv na vaše srdce.
2 eukalyptový olej
Eukalyptový olej je velmi intenzivní, proto byste ho měli používat pouze naředěný. Antibakteriální a antivirové vlastnosti mohou bojovat proti zánětům v těle.
 
3 Ghee (čištěné máslo)
 
Ghí hydratuje pokožku. Jelikož je pupík podle ájurvédy spojen s ostatními částmi těla, měla by se vlhkost šířit po celém těle.
 
4 Kokosový olej
 
Vmasírování kokosového oleje do pupíku je starobylý ájurvédský princip. Na jedné straně udržuje vaše orgány zdravé a na druhé straně pomáhá předcházet plynulosti. Mastné kyseliny, které obsahuje, snižuje chuť k jídlu a zvyšují spalování tuků Dobrá zpráva, pokud chcete zhubnout. Jeho antibakteriální a antivirové vlastnosti mohou posílit váš imunitní systém a zabránit infekcím. U této metody prý nemají šanci ani skvrny na kůži.
 
5 levandulový olej
 
Levandule se již od pradávna používá jako léčivá rostlina. Pokud si vmasírujete levanduli do pupíku, získáte neuvěřitelný lék na problémy se spánkem a úzkost. Vzhledem k tomu, že levandule má antibakteriální, antivirové a antimykotické vlastnosti, může podpořit různé léčivé procesy
 
Malý tip na levandulový olej pro děti
Pro děti, které nemohou nebo nechtějí spát: Těsně před spaním (nebo hned po koupání) můžete smíchat esenciální olej (kokosový, mandlový nebo jojobový) s levandulovým olejem. Pro miminka přidejte 1 kapku levandulového oleje do 2 lžíc esenciálního oleje a pro batolata 1 kapku levandulového oleje do 1 lžičky
Směs se nemasíruje kolem pupku, ale jemně na ruce, nohy a tělo a hlavně do chodidel. Údajně má úžasně relaxační účinek a děti rychle usínají. Jedna nebo dvě kapky levandulového oleje na polštář mají také uklidňující účinek a pomáhají dětem (ale i rodičům) klidnému spánku po celou noc.
 
6 Olivový olej
 
Tento bohatý olej je nejlepší volbou pro odstranění břišního tuku. Pokud si každý večer vmasírujete olivový olej do pupíku a jeho okolí, vyřeší mnoho kožních problémů a dokonce vyléčí ekzém. Olivový olej údajně také zlepšuje plodnost.
 
7 ricinový olej
 
Ricinový olej je prý dobrou volbou zejména při bolestech kloubů.
 
8 Neemový olej
 
Olej získaný ze semen neem indického stromu vám pomůže ukončit akné. Zánět kůže se prý hojí rychleji. Neemový olej prý také zlepšuje strukturu pokožky.
 
9 hořčičný olej
 
Hořčičný olej je prý obzvláště vhodný pro čištění pupku od odumřelých kožních buněk a bakterií. Bolesti způsobené žaludeční kyselinou nebo poruchami trávení se prý odstraňují hořčičným ole
Pokud máte oteklé oči nebo tmavé kruhy pod očima, tento olej je prý vhodný lék.
Hořčičný olej prý zlepšuje zrak.
 
10 sezamový olej
 
Sezamový olej lze použít k úlevě od bolesti kloubů a zánětu.
 
11 čajový olej z konvičky
 
Tea tree olej má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Proto prý je účinný proti infekcím.
 
12 mandlový olej
 
Mandlový olej je velmi hydratační. Opravdovou svěžest můžete svému obličeji vmasírovat mandlový olej do pupku. Pleť obličeje by měla být zevnitř jemnější a zářivější. Touto metodou můžete bojovat s prvními známkami stárnutí i s nečistotami pokožky.
 
13 Tymiánový olej
 
Tymiánový olej by se měl používat pouze v různých formách. Jelikož je proti mrtvici a relaxační, je vhodný při zažívacích potížích a zácpě.
Tymiánový olej má také vlastnosti, které snižují krevní tlak a posilují srdce. Vzhledem k tomu, že tento olej podporuje odstranění sliznic, lze čistit dýchací cesty a plíce. Další plus: tymián dokáže dopravit toxiny a soli z těla ven.
 
K O V E
Jako u mnoha jiných přírodních léčebných metod, ani u Nabhi Chikitsa – léčba přes pupek – neexistuje žádný vědecký důkaz. Nedostatek výzkumu je způsoben tím, že často velmi drahé studie objednávají hlavně farmaceutické firmy. Přirozeně mají malý zájem o vědecké studie o přírodních léčebných metodách.
 
Nabhi Chikitsa – léčba přes pupík – je tradiční léčivá metoda. Předávaná tradice se stále úspěšně praktikuje zejména v Indii.
 
Pokud trpíte stávajícími onemocněním, měli byste se předem poradit se svým lékařem. Těhotné ženy by se této léčbě měly vyhnout.
Jak bylo zmíněno výše, před použitím je důležité své esenciální oleje trochu naředit rostlinnými oleji.