Vlaštovičník uzdraví pokožku, vyléčí akné i bradavice. Ve formě masti působí přímo zázračně!

Přírodní medicína přináší při péči o pokožku nezměrné možnosti. Výtečně funguje mast z vlaštovičníku většího, která má čisticí a antibakteriální účinky, proto je vhodná pro ošetření aknózní pleti nebo pokožky zasažené lupénkou. Domácí vlaštovičníková mast je nadto velmi snadná na výrobu, k tomu nestojí takřka nic. Vytrvalá rostlina, o které je řeč, dostala své jméno podle řeckého názvu pro vlaštovku – chelidon. Jedná se o jediný druh rodu vlaštovičníku, který je znám, dosahuje výšky až jednoho metru. Nejčastěji je vidět kolem potoků, řek, ale též podél silnic, na rumištích nebo na zahradách, kde se pěstuje pro své léčivé účinky. Pro přínosné vlastnosti si jej osadníci odvezli z Evropy také do Ameriky. Vyznačuje se malými žlutými květy a jeho plody připomínají malé lusky.Vlaštovičník se užívá vnitřně při potížích s metabolismem, žaludkem, ledvinami nebo játry, ale významné je jeho používání pro regeneraci pokožky, protože obsahuje alkaloidy s antibakteriálními účinky.

Vlaštovičníková mast se doporučuje při psoriáze neboli lupénce, což je autoimunitní onemocnění kůže, při kterém dochází k odlupování pokožky a ke svědění. Mast zklidňuje postižené části a intenzivně je hydratuje, přináší tak pacientům s tímto zánětlivým onemocněním velkou úlevu.
Domácí vlaštovičníková mast.
Pro léčbu pokožky si lze snadno připravit vlaštovičníkovou mast doma. Na přípravu budete potřebovat: 400 gramů husího sádla, / 2 hrsti vlaštovičníku, / 50 gramů lihoviny.
V malém hrnci se rozpustí sádlo, během této doby se nakrájí nadrobno nasbírané byliny a přimíchají se do rozpuštěného sádla. Směs se důkladně promíchá. Po vychladnutí se zamíchá, přilije alkohol a ještě jednou promísí. Přepasíruje se přes sítko do uzavíratelné sklenice a skladuje se v chladničce. Používá se dvakrát denně nebo dle potřeby.

Vždy je dobré poradit se s odborníky!

Vlaštovičník je užitečný na mnoho neduhů, ale buďte opatrní. Ve větším dávkování jde o jedovatou bylinu, která se vnitřně nedoporučuje používat bez vědomí lékaře. Určitě to s ním proberte, třeba vám vlaštovičník mile rád doporučí. Vlaštovičník obsahuje 21 alkaloidů, z nichž se některé blíží k opiovým alkaloidům a jiné mohou mít tlumivé účinky na nervový systém. Naprosto bezpečné je však využívat rostlinu jako odvar do koupele nebo tinkturu pro vnější využití.

Vlaštovičník má léčivý květ i kořen

Vlaštovičník je výborným antibiotikem a řadí se mezi fytoncidy, které zastavují růst mikroorganismů. Květy se sbírají, když jsou plně rozkvetlé a suší se zavěšené nebo volně rozložené při teplotách nad 30 °C. Občas je načechrejte, aby se nezapařily. Kořen z rostlin se sbírá brzy na jaře, nebo naopak na podzim, a suší se při teplotách pod 60 °C. Pak byste jej měli uchovávat v uzavřené nádobě.

Zbavte se bradavic

Potírejte každý den po dobu šesti týdnů bradavici čerstvou šťávou z nalomené rostliny. Vlaštovičník ji zlikviduje díky obsahu cytostaticky fungujících látek, které zabraňují růstu dalších buněk.

Nálev na potírání bradavic

Budete potřebovat 200 ml vinného octa a jednu rostlinu vlaštovičníku (10 gramů). Natrhejte ji na menší kousky a louhujte celé 4 týdny. Sem tam se směsí zamíchejte protřepáním.

Koupel uleví nejen vašim nohám

Vyrobte si odvar z 1 lžíce sušené anebo čerstvé natě vlaštovičníku, přelijte ji vodou a nechte tak 10 minut louhovat. Pak směs přeceďte a použijte na koupel nohou. Můžete si s ním také potírat hnisavé nebo špatně se hojící rány, včetně bércových vředů. Úžasně funguje i na mykózy.

Mějte vždy po ruce tinkturu

Smíchejte jeden díl najemno nasekané nati vlaštovičníku s pěti díly 40% alkoholu. Nechte tři týdny louhovat a pravidelně protřepávejte. Přeceděnou tinkturu uskladněte v tmavé lahvičce. Tinktura je určena k zevnímu použití jako kosmetický prostředek.

Smíchejte jeden díl najemno nasekané nati vlaštovičníku s pěti díly 4% alkoholu.