🌼🌿Agrimonia eupatoria🌿🌼

Spektrum působení řepíku lékařského je opravdu úctyhodné, jedná se o jednu z nejuniverzálnějších bylin. Ale jaké jsou vlastně účinky této rostliny a proč se jí jednu dobu přezdívalo „královská“?

🌼🌿Hned v úvodu je nutné připomenout, že se vyskytuje jak v Evropě, tak i některých částech Asie a Ameriky. Narazíme na ni v lesích, na mezích či pastvinách a preferuje spíše slunná a suchá místa od nížin až po horské oblasti.

🌼🌿V průběhu historie se jí přezdívalo všelijak: řepíček, útrobník, eupatoria, truňk sv. Kunhuty či konopěnec. Používala se k ochraně a odvrácení záporných energií, zahánění duchů. Dělalo se z ní přírodní barvivo. V době panování anglické královny Viktorie se jí vyjadřovala vděčnost a úcta.

🌼🌿Z antických dob je známa i jako oblíbená léčivka a za širokou škálu svých účinků vděčí především svému složení. Obsahuje totiž třísloviny, kyselinu křemičitou, cholin, vitamín C, železo a mnohé další látky.

🌼🌿Řepík se hojně používal se ve starověkém Egyptě, Římě a Řecku, Číně a Indii. K léčbě jej využíval Plinius starší, Dioscorides nebo Galén. Bylinka se používala na nejrůznější záněty, žloutenku, vředy, tuberkulózu. Léčily se jím rány, hadí uštknutí. Egypťané užívali výluhu z řepíku na oční choroby, což se později odrazilo i v latinské názvu rostliny – agermone pochází z řečtiny a znamená „hojící oči.“ Avicenna vychvaloval tuto bylinu jako výtečný čistič jater.

V průběhu středověku byla bylinka pěstována v klášterních zahradách, mniši ji používali k léčení žaludečních potíží a hojení otevřených ran. Doporučovala ji i Hildegarda z Bingenu.

Latinský přívlastek „eupatoria“ připomíná dobu krále Ponta Mithradates Eupatora VI., který využil řepík při léčbě jater a byl tak potěšen výsledkem, že rostlinu pojmenoval svým jménem „Eupatoria.“ Bylinka se obecně hodně často používala na královských dvorech, což dosvědčuje i její německý název „Konigskraut“ neboli „královská bylina.“

Dodnes se užívá v medicíně některých států, homeopatii a lidovém léčitelství. Z rostliny se pro tyto účely používá především kvetoucí nať, a to čerstvá i sušená.

🌼🌿Účinky

Dr. Schlerbaum hovoří: „Třikrát denně jeden šálek čaje léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a měchýře.“

Řepík lékařský léčivé účinky„Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající tbc krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat. Řepík je vhodný i pro nejmenší děti, často se používá k léčbě „novorozeneckého a kojeneckého akné“.

Marie Treben

Formy

🌼🌿Čaj: 1 čajová lžička byliny se zalije 250 ml vody, spaříme a krátce vyluhujeme.

Recepty:

🌼🌿Směs na nemocná játra: Řepík, svízel, mařinka-smícháme rovným dílem. Jedna vrchovatá čajová lžička se zalije 250 ml vody, spaříme a krátce vyluhujeme.

🌼🌿Čaj na hlasivky a nachlazení: 1 polévkovou lžíci sušené rostliny se zalijeme 1 l vody a necháme cca 10 min louhovat. Scedíme a pijeme vlažné, nejlépe 3 denně.

🌼🌿Odvar na kůži: 2-3 polévkové lžíce řepíku dáme do ¼ l studené vody a povaříme 2-5 min, následně scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání a omývání zanícené pokožky, akné. Teplý obklad namočený v odvaru se doporučuje přikládat na tváře při bolestech zubů nebo na odřeniny, jizvy, rány. Odvar lze použít i na koupel nohou a těla.

Nežádoucí účinky

Řadí se mezi jedny z nejvíce bezpečných rostlin a lze jej podávat i po delší dobu. Nevykazuje toxicitu a užívat jej mohou i těhotné a kojící ženy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, klidapohoda.unas.cz