Bazalka

🌿Nejúčinnější přírodní antidepresivum Bazalka🌿

🌿Bazalka je jedno z nejúčinnějších přírodních antidepresiv. Možná proto jsou Italové pořád v pohodě.
Žádná středomořská kuchyně se bez ní neobejde. Tato královna mezi bylinkami má velmi aromatickou chuť i vůni. Málokdo ale ví, že bazalka je také léčivá a mimo jiné patří mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva. Možná i proto mají Italové nebo Francouzi mnohem lepší náladu, nežmy Středoevropané. Na zahnání našich zimních depresí je tedy jako stvořená.
Její název pochází z řečtiny: Basileus znamená král a tato bylina je svého jména opravdu hodna. Pochází z Íránu a Indie, ale už ve starověku se rychle rozšířila do Evropy. U mnoha národů byla bazalka posvátná jako symbol ochrany a průvodce zesnulého na druhý břeh. 🌿Římané ji zase považovali za kouzelnici lásky.🌿

🌿Všelék, uklidňující žaludek i mysl, výborný repelent Bazalka má velmi příznivý vliv na náš trávící trakt. Ve středomoří e používá jako čaj pro uklidněžaludku, při kolikách a katarech. Stimuluje tvorbu žluči, pomůže při trávení těžkých jídel.
Pomáhá také p
ři léčení chřipky a nachlazení, kdy usnadňuje odkašlávání. Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na naši nervovou soustavu.
🌿Éterick
ý olej významně pomáhá odstranit bolesti hlavy, snižuje stres, únavu a tlumí pocity úzkosti.
Jde o silné antidepresivum, které umí zlep
šit náladu a zažene tak přírodní cestou naše zimní depky. Šťáva z listů také pomáhá při bodnutí hmyzem. Ten ostatně její aromatickou vůni nesnáší, takže se bazalka hodí i jako repelent, díky kterému se mouchy, vosy a další raději vašemu bytu vyhnou.

🌿Bazalkový olej za studena🌿
Jeden svazek čerstvé bazalky omyjte, osušte a natrhejte na větší kusy. Natlačte do skleněné nádoby. Zalijte olivovým olejem tak, aby byly všechny bylinky pod hladinou, nechte odstát na tmavém místě a uzavřete.
Bylinky se musí louhovat v oleji alespoň dva týdny. Po uplynutí doby bazalku z oleje vytáhněte. Takto vám vydrží olej i rok. Pokud bylinky v oleji necháte, budete ho muset spotřebovat do dvou měsíců.

Na oleji nešetřete
V obchodech najdete i bazalkový olej, který se lisuje za studena ze semen bazalky. Kvalitní bazalkový olej stojí kolem 250Kč za 250 ml. Je určen pro venkovní i vnitřní použití.

🌿Bazalkový olej za tepla🌿
Přibližně pět minut zahřívejte 300 ml olivového oleje s hrstí čerstvých bazalkových listů na mírném plameni. Nechte patnáct minut odstát a sceďte. V mixéru si zatím připravte pastu ze dvou lžic oleje a dvou hrstí lístků čerstvé bazalky. Směs přidejte do procezeného oleje a nechte odstát. Spotřebujte do šesti měsíců.

🌿Bazalku můžete v bytě pěstovat celý rok.
Jak na to?
Na záhoncích se dá v našich podmínkách pěstovat bazalka jen jako jednoletka. Pokud chcete sklízet lístky celý rok, pak ji můžete pěstovat v květináči nebo truhlíku doma třeba na okně. Nesnáší přesazování, proto je vhodné vysít do kvalitní a humózní zeminy přímo její semínka. Květináč musí mít otvor pro odtok vody. Bazalka je žíznivka, bude tedy potřebovat stálé zalévání a rosení. Pokud má žízeň, dá vám to vědět svěšenými lístky. Ty je nejlépe sklízet v době, kdy nasazuje na květ. Staráte-li se o bylinu dobře, dočkáte sklizně i dvakrát do roka.

🌿Listy můžete použít zelené, naložit je do oleje, octu nebo soli nebo se dají usušit. Vhodnější je ale dát je na mražák, uchovají si tak všechny své léčivé látky.

Komentáře jsou uzavřeny.