🌿Nejúčinnější přírodní antidepresivum Bazalka🌿

🌿Bazalka je jedno z nejúčinnějších přírodních antidepresiv. Možná proto jsou Italové pořád v pohodě.
Žádná středomořská kuchyně se bez ní neobejde. Tato královna mezi bylinkami má velmi aromatickou chuť i vůni. Málokdo ale ví, že bazalka je také léčivá a mimo jiné patří mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva. Možná i proto mají Italové nebo Francouzi mnohem lepší náladu, nežmy Středoevropané. Na zahnání našich zimních depresí je tedy jako stvořená.
Její název pochází z řečtiny: Basileus znamená král a tato bylina je svého jména opravdu hodna. Pochází z Íránu a Indie, ale už ve starověku se rychle rozšířila do Evropy. U mnoha národů byla bazalka posvátná jako symbol ochrany a průvodce zesnulého na druhý břeh. 🌿Římané ji zase považovali za kouzelnici lásky.🌿

🌿Všelék, uklidňující žaludek i mysl, výborný repelent Bazalka má velmi příznivý vliv na náš trávící trakt. Ve středomoří e používá jako čaj pro uklidněžaludku, při kolikách a katarech. Stimuluje tvorbu žluči, pomůže při trávení těžkých jídel.
Pomáhá také p
ři léčení chřipky a nachlazení, kdy usnadňuje odkašlávání. Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na naši nervovou soustavu.
🌿Éterick
ý olej významně pomáhá odstranit bolesti hlavy, snižuje stres, únavu a tlumí pocity úzkosti.
Jde o silné antidepresivum, které umí zlep
šit náladu a zažene tak přírodní cestou naše zimní depky. Šťáva z listů také pomáhá při bodnutí hmyzem. Ten ostatně její aromatickou vůni nesnáší, takže se bazalka hodí i jako repelent, díky kterému se mouchy, vosy a další raději vašemu bytu vyhnou.

🌿Bazalkový olej za studena🌿
Jeden svazek čerstvé bazalky omyjte, osušte a natrhejte na větší kusy. Natlačte do skleněné nádoby. Zalijte olivovým olejem tak, aby byly všechny bylinky pod hladinou, nechte odstát na tmavém místě a uzavřete.
Bylinky se musí louhovat v oleji alespoň dva týdny. Po uplynutí doby bazalku z oleje vytáhněte. Takto vám vydrží olej i rok. Pokud bylinky v oleji necháte, budete ho muset spotřebovat do dvou měsíců.

Na oleji nešetřete
V obchodech najdete i bazalkový olej, který se lisuje za studena ze semen bazalky. Kvalitní bazalkový olej stojí kolem 250Kč za 250 ml. Je určen pro venkovní i vnitřní použití.

🌿Bazalkový olej za tepla🌿
Přibližně pět minut zahřívejte 300 ml olivového oleje s hrstí čerstvých bazalkových listů na mírném plameni. Nechte patnáct minut odstát a sceďte. V mixéru si zatím připravte pastu ze dvou lžic oleje a dvou hrstí lístků čerstvé bazalky. Směs přidejte do procezeného oleje a nechte odstát. Spotřebujte do šesti měsíců.

🌿Bazalku můžete v bytě pěstovat celý rok.
Jak na to?
Na záhoncích se dá v našich podmínkách pěstovat bazalka jen jako jednoletka. Pokud chcete sklízet lístky celý rok, pak ji můžete pěstovat v květináči nebo truhlíku doma třeba na okně. Nesnáší přesazování, proto je vhodné vysít do kvalitní a humózní zeminy přímo její semínka. Květináč musí mít otvor pro odtok vody. Bazalka je žíznivka, bude tedy potřebovat stálé zalévání a rosení. Pokud má žízeň, dá vám to vědět svěšenými lístky. Ty je nejlépe sklízet v době, kdy nasazuje na květ. Staráte-li se o bylinu dobře, dočkáte sklizně i dvakrát do roka.

🌿Listy můžete použít zelené, naložit je do oleje, octu nebo soli nebo se dají usušit. Vhodnější je ale dát je na mražák, uchovají si tak všechny své léčivé látky.