Při vnitřním užití (v podobě čaje, odvaru, sirupu nebo tinktury) šeřík:
doporučuje se jako součást prevence vzniku rakoviny, obzvláště prsu,
snižuje hladinu cholesterolu,
zvyšuje imunitu,
pomáhá osobám s artritickou revmatitidou,
podporuje činnost srdce a ledvin,
upravuje obsah cukru v krvi,
reguluje krevní tlak,
prospívá správnému zažívání,
má protizánětlivé účinky,
vyživuje pleť
Jak připravit šípkový čaj
Šípky nikdy nevařte. Pouze je zalijte převařenou vodou, ne teplejší než 50 stupňů Celsia a nechte vyluhovat. Pokud používáte čerstvé plody, je nutné čaj důkladně scedit. Odstraníte tak jemné chloupky, které dráždí sliznici a kůži. Takto připravený čaj je plný vitamínů, dalších prospěšných látek a skvěle chutná.
Pomáhá zhubnout
Šípky obsahují tilirosid, který zrychluje metabolismus a zlepšuje hospodaření s glukózou v krvi. Zabraňuje tak hromadění tuku ve tkáních. Japonská studie z roku 2015 vedená vědcem Akifumi Nagatomem navíc zjistila, že pravidelná konzumace výtažků ze šípků: „Významně snižuje obsah viscerálního tuku na břiše, tělesnou hmotnost i BMI ve srovnání s hodnotami na začátku experimentu a se skupinou užívající placebo, a to bez nežádoucích účinků.“
Léčí žaludeční problémy a zácpu
Šípkový čaj pomáhá s problémy jako jsou žaludeční křeče, nedostatek žaludeční kyseliny nebo podráždění žaludku a střev. Navíc, plody obsahují pektin, které jsou přírodními probiotiky, mají mírný projímavý účinek, a proto pomáhají s léčbou chronické zácpy.
Posiluje imunitní systém
Na podzim a v zimě nás ohrožují různá „nachlazení“, kašel, chřipka a dýchací potíže. Zabráníte jim pomocí šípkového čaje. Jeho pravidelné popíjení dodá vašemu tělu potřebný vitamín C a A, kteří posilují imunitní systém. Fytochemikálie z šípkového čaje zabraňují množení nádorových buněk.
Šípky v medu
Chcete to trpělivost, budete ulepení, ale stojí to za to!
Dejte pozor, pro někoho mohou být ty chloupky dráždivé.
Omyté šípky nechte oschnout na utěrce a pak stačí jen zalít medem v poměru zhruba 1:1.