Sbírejte pelyněk 🙏🏻🌾

Proč je ho teď na Zemi tolik, proč klepe a nesměle se plíží téměř před každým domem? Proč právě on?
Protože lidé jsou omezeni, svázáni potravními řetězci, mentálními řetězci. Někdo nemůže žít bez limonády, někdo se otřese bez masových kuliček. Někteří jsou postiženi mimozemšťany a začínají být příliš drzí. A někteří lidé mají v hlavě zmatek, když si rozmělňují stejné věci… A příroda to cítí, je stvořena pro lidi, je jim dána pro šťastný život. A pelyněk jde do domu a step s ním roste a malými okny roznáší svůj vzduch do lidských domovů.
Sbírejte pelyněk ☀🌾☀
Svýma rukama, svým srdcem. Pro sebe a svou rodinu.
Když si vzpomenete, můžete ho pít 4-5 dní a pak už ho nepít. Vracejte se k němu ale několikrát do roka a někdy si jen dejte větvičku do čaje. Jeho hořkost je pro vašeho ducha vystřízlivěním, jeho osvobozením.
Pelyněk je láska ve své nejčistší podobě, ve své kráse a pravdě. Někde se tomu říká bylina pravdy. Bylina statečnosti.
Sbalte ji a nechte ji v rohu domu. Udělejte silný odvar a omývejte touto vodou prostor, bude se vám lépe dýchat a dům se na vás bude usmívat.
Je mnoho bylin o radosti, o statečnosti nebo o tichu uvnitř… a pelyněk je o osvobození lidského ducha a od entit a od parazitů uvnitř a od připoutanosti k jídlu. Přichází taková doba, kdy je tato bylina věrným pomocníkem pro nový krok lidstva.
Sbírejte pelyněk 🌾💚

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je vytrvalá bylina vysoká okolo jednoho metru a roste obvykle v trsech. Celá rostlina, ale zejména listy jsou stříbrošedě plstnaté, čímž se odlišuje od u nás častějšího a mohutnějšího pelyňku černobýlu(Artemisia vulgaris), který je také léčivý, ale má slabší účinky. Pelyněk pravý kvete drobnými žlutými kvítky v bohatých latách během července a srpna. Pelyňku pravému se v přírodě daří na slunných kamenitých stráních a mezích, podél cest a na skládkách. Dává přednost především teplým a sušším vápencovým podkladům s dostatkem dusíku.

7 pravidel sběru, sušení a skladování pelyňku pravého

 1. Sbíráme nezdřevnatělou část natě 20–30 cm od vrcholu rostliny těsně před rozkvětem nebo na počátku květu. Stonky by neměly být silnější než 5 mm.
 2. Můžeme také sbírat pouze list nebo list s květem sdrháváním.
 3. Na sběr se vydáme v červenci a srpnu za suchého a slunečného počasí okolo poledne. Pelyněk pravý je za vlhkého a deštivého počasí pro léčebné účely prakticky bezcenný.
 4. Pelyněk můžeme sušit přirozeným teplem zavěšený ve svazcích ve vzdušné, stinné a suché místnosti nebo rozprostřený v tenké vrstvě na sušicích platech. Pokud ho sušíme umělým teplem, teplota nesmí přesáhnout 40 °C.
 5. Pelyněk by se neměl sušit společně s ostatními léčivými bylinami, protože by načichly hořčinami.
 6. Správně usušená pelyňková nať má stříbřité zabarvení, silný kořenitý pach a silně kořenitou a hořkouchuť.
 7. Usušený pelyněk uchováváme na suchém místě chráněném před světlem vuzavřených obalech.

Proč, co a jak pelyněk pomáhá léčit

Pelyněk pravý obsahuje hlavně těkavé silice, jejichž nejdůležitějšími složkami jsou thujol, thujon a chamazulény, dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny absinthin a anabsinthin, které spolu se silicemi vytvářejí typickou pelyňkovou hořkou chuť. Hořčiny obsažené vpelyňkové nati podporují tvorbu žaludečních šťáv, činnost žlučníku ajater, odstraňujípocit plnosti,nadýmání,pálení žáhy, pomáhají s trávením tučných a těžkých jídel.

Pro své protizánětlivé a povzbuzující účinky pelyněk pomáhá při chřipce a nachlazení, zvyšuje přirozenou imunitu. Působí příznivě i na psychiku. Podporuje údajně odvahu anebojácnost, uvolňuje zlost anapětí, pomáhá při depresi aletargii, je vhodný při nervovém vyčerpání.

Zevně pelyněk pomáhá léčit spáleniny a omrzliny, ve formě obkladů zčerstvých rostlin se osvědčil při revmatismu a ekzémech. Nálev dobře působí na plísňová onemocnění kůže.

Pelyněk se musí užívat opatrně

Pelyněk pravý se nesmí užívat dlouhodobě, protože ve vysokých dávkách je jedovatý. Pelyněk nesmí děti, těhotné a kojící ženy! Jednorázově by se nemělo pozřít více než 1 g pelyňku, denní dávka nemá překročit 3 g! Pelyněk pravý se většinou přidává do bylinných čajových směsí.

Na psychické problémy se často užívá ve směsi s meduňkoudobromyslí, kozlíkem nebo třezalkou. Na zlepšení trávení s mátou, jalovcem, heřmánkem, majoránkou nebo řepíkem. Při nachlazení se kombinuje s echinaceoučerným bezem nebo jitrocelem.

Pelyňkový nálev

Ingredience

 • 2–3 g sušené pelyňkové natě
 • 220–330 ml vroucí vody

Příprava

Bylinu zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 8 minut vyluhovat. Scedíme. Nálev připravujeme vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Použití

Teplý pelyňkový nálev jako podporu trávení pijeme jen jednou denně před jídlem. Na obklad necháme pelyněk vyluhovat asi 15 minut a po scezení necháme vychladnout.

Čaj na dobré trávení

Ingredience

Příprava

Byliny promícháme. Odebereme 1 vrchovatou lžičku směsi a zalijeme 250 ml vroucí vody. Zakryjeme a necháme 8 až 10 minut vyluhovat. Scedíme a podle chuti můžeme osladit medem, ale není to nutné.

Použití

Na dobré trávení a při žaludečních a trávicích problémech užíváme během dne po lžičkách, zhruba každou hodi­nu. Čaj pijeme jen při potížích, nedoporučuje se pravidelné používání.

Pelyňkové kapky proti nechutenství

Ingredience

 • 1 díl pelyňku pravého
 • 5 dílů minimálně 40% čirého alkoholu

Příprava

Pelyněk zalijeme alkoholem a necháme 3 týdny macerovat. Jednou a dvakrát denně protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo husté pláténko. Tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Použití

Při nechutenství a nadýmání se obvykle užívá 10–20 kapek až třikrát denně na kostku cukru či do sklenky vody. Také tlumí křeče, dezinfikuje a pozitivně ovlivňuje činnost žaludku, žlučníku a jater.

 

Pelyňkové víno pro lepší imunitu

Ingredience

 • 1 l kvalitního bílého vína
 • 40 čerstvých pelyňkových lístků a květů (2 až 3 natě)

 

Příprava

Pelyněk dáme do lahve s vínem, dobře uzavřeme a necháme nejméně dva týdny v chladu. Každý druhý den protřepeme. Pak víno scedíme a dáme doledničky.

 

Použití

Užíváme dvakrát denně 2–3 lžíce před jídlem. Pelyňkové víno podporuje imunitu v čase chřipek a nachlazení, ale pomáhá i při letargii a melancholii.

Pelyněk jako koření

Pelyněk pravý není jen léčivou rostlinou, ale využívá se také při přípravě pokrmů a především nápojů. Pelyněk se uplatní jakokořenípři pečení a grilování masa. Několik lístků se hodí ktučným masům na zvýraznění chuti, ale zejména pomůžou sjejich trávením. Pelyněk je nezbytnou součástí při výroběproslulého absintu a vermutu, používá se i do nealkoholických nápojů.