🌼🌿Agrimonia eupatoria🌿🌼
Spektrum působení řepíku lékařského je opravdu úctyhodné, jedná se o jednu z nejuniverzálnějších bylin. Ale jaké jsou vlastně účinky této rostliny a proč se jí jednu dobu přezdívalo „královská“?
🌼🌿Hned v úvodu je nutné připomenout, že se vyskytuje jak v Evropě, tak i některých částech Asie a Ameriky. Narazíme na ni v lesích, na mezích či pastvinách a preferuje spíše slunná a suchá místa od nížin až po horské oblasti.
🌼🌿V průběhu historie se jí přezdívalo všelijak: řepíček, útrobník, eupatoria, truňk sv. Kunhuty či konopěnec. Používala se k ochraně a odvrácení záporných energií, zahánění duchů. Dělalo se z ní přírodní barvivo. V době panování anglické královny Viktorie se jí vyjadřovala vděčnost a úcta.
🌼🌿Z antických dob je známa i jako oblíbená léčivka a za širokou škálu svých účinků vděčí především svému složení. Obsahuje totiž třísloviny, kyselinu křemičitou, cholin, vitamín C, železo a mnohé další látky.
🌼🌿Řepík se hojně používal se ve starověkém Egyptě, Římě a Řecku, Číně a Indii. K léčbě jej využíval Plinius starší, Dioscorides nebo Galén. Bylinka se používala na nejrůznější záněty, žloutenku, vředy, tuberkulózu. Léčily se jím rány, hadí uštknutí. Egypťané užívali výluhu z řepíku na oční choroby, což se později odrazilo i v latinské názvu rostliny – agermone pochází z řečtiny a znamená „hojící oči.“ Avicenna vychvaloval tuto bylinu jako výtečný čistič jater.
V průběhu středověku byla bylinka pěstována v klášterních zahradách, mniši ji používali k léčení žaludečních potíží a hojení otevřených ran. Doporučovala ji i Hildegarda z Bingenu.
Latinský přívlastek „eupatoria“ připomíná dobu krále Ponta Mithradates Eupatora VI., který využil řepík při léčbě jater a byl tak potěšen výsledkem, že rostlinu pojmenoval svým jménem „Eupatoria.“ Bylinka se obecně hodně často používala na královských dvorech, což dosvědčuje i její německý název „Konigskraut“ neboli „královská bylina.“
Dodnes se užívá v medicíně některých států, homeopatii a lidovém léčitelství. Z rostliny se pro tyto účely používá především kvetoucí nať, a to čerstvá i sušená.
🌼🌿Účinky
- Řepík se používá při zánětech v krku, ústech a hrtanu. V těchto případech se většinou nejen pije, ale i kloktá.
- Využívá se při angíně, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní.
- Měli by jej užívat především lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají.
- Listy se využívají při chudokrevnosti (anémii).
- Pro své svíravé účinky se též používá při zástavě krvácení nebo na rány. Řepíkem byly dokonce léčeny i střelné rány. Využívá se i při silném menstruačním krvácení
- Doporučuje se při revmatických bolestech kloubů, bolestech v kříži.
- Užívá se pro detoxikaci organismu a při potížích s trávením. Je vhodný při průjmech, tvrdnutí jater. Stimuluje činnost žlučníku, podporuje metabolismus tuků a cholesterolu. Dobré výsledky byly též zaznamenány při jeho využití na žaludeční a střevní polypy. Využívá se i proti parazitům.
- Fytoterapeuti jej předepisují na poruchy ledvin, močového měchýře. Využívá se i při zánětech močových cest a inkontinenci.
Dr. Schlerbaum hovoří: „Třikrát denně jeden šálek čaje léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a měchýře.“
- Využívá se při očních nemocích včetně šedého zákalu.
- Řepík pomáhá při léčbě mužské impotence.
- Používá se i jako sedativní prostředek, jelikož uklidňuje nervový systém. Užívá se při nespavosti, a proto byl i často součástí bylinných polštářů.
- Doporučuje se užívat zevně na akné, psoriázu, ekzémy, hmyzí kousnutí a podráždění pokožky. Tlumí kožní záněty a podporuje hojení. Zároveň podporuje zdraví vlasů a nehtů.
- V posledních letech se začíná hovořit i o jeho potenciálním vlivu na nádory.
„Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající tbc krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat. Řepík je vhodný i pro nejmenší děti, často se používá k léčbě „novorozeneckého a kojeneckého akné“.
Marie Treben
Formy
- Nejčastější formou je určitě nálev. Denně se doporučuje vypít až dva šálky čaje.
🌼🌿Čaj: 1 čajová lžička byliny se zalije 250 ml vody, spaříme a krátce vyluhujeme.
- Pokud chceme dosáhnout jemnějšího účinku, doporučujeme aplikovat spíše nálev, pokud chceme účinek razantnější, je na místě podávání odvaru, vařeného asi 2 minuty.
- Při křečových žilách a bércových vředech se často doporučuje řepíková mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku.
- Koupel: 200 g bylinek přidáme do koupele.
- Prášek: sušenou nať jemně rozemeleme a užíváme 2 – 4 g denně při výše uvedených potížích.
Recepty:
🌼🌿Směs na nemocná játra: Řepík, svízel, mařinka-smícháme rovným dílem. Jedna vrchovatá čajová lžička se zalije 250 ml vody, spaříme a krátce vyluhujeme.
🌼🌿Čaj na hlasivky a nachlazení: 1 polévkovou lžíci sušené rostliny se zalijeme 1 l vody a necháme cca 10 min louhovat. Scedíme a pijeme vlažné, nejlépe 3 denně.
🌼🌿Odvar na kůži: 2-3 polévkové lžíce řepíku dáme do ¼ l studené vody a povaříme 2-5 min, následně scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání a omývání zanícené pokožky, akné. Teplý obklad namočený v odvaru se doporučuje přikládat na tváře při bolestech zubů nebo na odřeniny, jizvy, rány. Odvar lze použít i na koupel nohou a těla.
Nežádoucí účinky
Řadí se mezi jedny z nejvíce bezpečných rostlin a lze jej podávat i po delší dobu. Nevykazuje toxicitu a užívat jej mohou i těhotné a kojící ženy.
Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, klidapohoda.unas.cz