💚Kopřiva💚 4 x více vitamínu C než citróny. Mladá kopřiva je zázrak pro slabou imunitu, který máte zcela zdarma!
Kopřiva k roste po celém světě a je plná vitamínů a minerálů. Věděli jste, že kopřiva je jednou z mála rostlin, která je bohatá na vitamín D? Je bohatá na minerály vitamin C, D, železo a pomáhá tělu metabolizovat bílkoviny.
 
💚 Sirup na podporu imunity
Potřebujeme:
40 vrcholků kopřivy (sbírání na místech, která nejsou znečištěná)
6 citrónů (peru v octové vodě, abych se zbavila postřiku a odstranila chemii)
3 litry studené vody
1 kg hnědého cukru nebo 200 g medu
Postup:
Pokud den před sklizní pršelo, není třeba mýt kopřivu – sbírat tam, kde máte jistotu, že k žádnému znečištění nedošlo. Když jí perete, tak jen propláchnout třeba sprchou.
Připravíme si nádobu, do které ponoříme překrájené kopřivy a nakrájené citrony. Přikryjeme a necháme 24 hodiny vyluhovat. Potom dobře smícháme a scedíme tekutinu, do které přidáme cukr nebo med a necháme den odležet, dokud se cukr nerozpustí (čas od času smícháme). Skladujeme v čistých nádobách v lednici.

💚 Sirup z mladých kopřiv
Suroviny
Na 3l potřebujeme

125 vrcholky mladých rostlin(mladé lístky, asi 2-3 patra)
3 citrony (bio)
3 kg cukru krystalu
6 lžiček kyseliny citrónové
Postup přípravy receptu:
Vezměte citrony, pořádně je omyjte a nakrájejte na kolečka. Nechte je spolu s kyselinou citronovou povařit ve 3 litrech vody. Pak odstavte a nechte zchladnout.

Odstřihané vrcholky mladých rostlin pečlivě omyjte, jemně nasekejte a přidejte do zchladlého citronového odvaru. Pečlivě promíchejte a nechte alespoň jeden den macerovat.
Vyluhované kopřivy sceďte přes cedník, jemně vymačkejte a do vody přidejte 3 kila cukru. V hrnci vše důkladně promíchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí.
Hotový sirup rozlijte do připravených lahví a uskladněte nejlépe v lednici. Pokud chcete mít jistotu, že se vám nezkazí, můžete ho sterilovat při 80 stupních.
Sirup přidávejte do vody, sodovky, používejte ho k oslazení čaje, ale užívat se může i samotný, až 3x denně jednu polévkovou lžíci jako prevenci, maximálně však po dobu jednoho měsíce.
Pak si dejte pauzu.

💚 Kopřiva vám může pomoci při následujících zdravotních problémech:
Bolest kloubů a svalů * Alergie * Poruchy neurologie * Krevní oběh * Ledvinové kameny * Vnitřní krvácení * Kožní problémy * Zánět močových cest * Ženské problémy * Metabolické poruchy * Zhubnutí * Problémy s prostatou * Lupus Lupus * Zánět dásní * Celiacia * Pomáhá snižovat kyselinu močovou a je fantastický na ledviny a klouby je antialergenní a může snížit příznaky sezónní alergie.
 
💚 Kořeny kopřivy jsou fantastickým lékem na zdraví prostaty.
 
💚 Tinktura
Skleněnou nádobu naplňte čerstvou kopřivou a zalijte na okraj alkoholem. Zavřete nádobu a třeste každý den po dobu 2 týdnů. Přeceďte a tinkturu můžete použít do bylinných léků, čaje nebo i přímo pod jazyk.
 
💚 Kopřivový ocet
Skleněnou nádobu naplňte čerstvou kopřivou a zalijte na okraj jablečným octem. Zavřete nádobu a třeste každý den po dobu 2 týdnů. Přeceďte listy a můžete použít ocet v léčivém lektvaru s vodou nebo jako zálivku do salátu.
 
💚 Koupel
Vyzkoušejte horkou koupel s kopřivou. Poskytne vám úlevu od bolesti svalů a kloubů. Ulevuje od revmatismu.
Připravte si ji ze dvou set gramů kopřivy, kterou můžete namočit na dvanáct hodin do pěti litrů studené vody. Poté zahřát a nalít do koupele. Do vany dejte srdce nad vodu a dvacet minut relax. Nesušte se po koupeli, jen se zabalte do županu. Hodinu odpočívejte v posteli a čekejte na úlevu. Nemáte čas na lenošení? Látku namočte do kopřivové tinktury a dejte ji na místa s revmatem, a potížemi. I kopřivová obklad vás může osvobodit od nepříjemných revmatických bolestí.
 
Obsahuje látky, které zmírňují nepříjemnou bolest. Věděli to už dávno ve starověcí Římané, kteří šlehali bolavá kolena kopřivovými svazky. Pálení a vyrážka se objevý na pokožce, ale v organismu dochází k rekonvalescenčním procesům. Navíc se bude zahřívat a čistit krev.
 
💚 Sbohem pupínky
Chcete se zbavit akné a problematické pleti? Udělejte si třítýdenní kůru, denně doušek kopřivového čaje:
Jednu až dvě čajové lžičky zalijte dva a půl decilitry vroucí vody a vyluhujte pět až deset minut. Pijte neslazené třikrát denně a brzy se rozloučíte nejen s pupínky, ale i s chudokrevností. Kopřiva je bohatá na železo, které je nutné pro vytvoření červených krvinek. Naštěstí má na rozdíl od špenátu hodně vitamínu C, který napomáhá absorpci železa.
 
💚 Zastaví padání vlasů
Kopřiva udělá výbornou práci nejen uvnitř organismu, ale i při vnějším užití. Pokud vás už nějakou dobu štve padání vlasů, uvařte silný kopřivový vývar. Zalijte dvě lžíce sušených listů a kořene třemi decilitry vroucí vody, nechte čtvrt hodiny vyluhovat a každý den vmasírujte do vlasové pokožky. Nevylévejte zbylou tekutinu, opláchněte si jí vlasy. Odvděčí se vám jemností, silou a rychlejším růstem.
 
💚 Je úžasná na játra, ledviny, metabolismus, čistí krev
Kopřivový čaj a tinktura léčí ledviny, blahodárné účinky na žlučník a játra, pomáhá při alergiích, bojuje proti bolestem hlavy a podporuje metabolismus. Patří také bojovníkům proti arterioskleróze, chronické bolesti kloubů a osteoporóze. Navíc stimuluje krevní oběh a snižuje hladinu cukru v krvi, proto by ho měli pít diabetici. Díky obsahu železa kopřiva nakopne i při tvorbě červených krvinek. Kopřivový čaj čistí krev, pomáhá ledvinám a ulevuje všem vnitřním orgánům.
 

💚 Pomoc při zánětu močových cest
Kopřiva je močopudná, tak ji užívejte i při zánětu močových cest. Odplaví znečišťující látky z vašeho těla. Má blahodárný účinek i na prostatu, zabrání jejímu zvětšení, ale pouze pokud pijete čaj z kořenů. Zalijte půl až jednu čajovou lžičku sušených kořenů šálkem horké vody, deset minut vyluhujte a během dne popíjejte.
 
💚 Vaření
Připravte si kopřivu s trochou kokosového oleje, citronu a česneku. Když se vaří kopřiva, přestane pálit. Můžete ji přidat do polévek nebo omáček. Připravit se dá podobně jako špenát.
 
💚 Kopřivová polévka
Vezměte 3 šálky mladých kopřivových výhonků, umyjte a přelijte horkou vodou. Výluh můžete později vypít nebo jej použít k mytí vlasů. Na oleji nechte zesklovatět nasekaný mladý česnek (asi tři stroužky), přidejte jednu nasekanou kedlubnu a rychle opečte. Zalijte vroucí vodou, osolte a přidejte spřenou kopřivu. Přidat můžete i listy medvědího česneku, který také na jaře hojně roste. Vaříme, kedlubnu do poloměkka. Poté vyndejte z polévky a rozmyxujte ponorným mixérem. Rozmixovanou kedlubnu přidejte do každé porce polévky přímo na talíř a ozdobte klíčky. 💚
 
💚 Kopřivová polévka – protlak od Evženie Lindner
1 velká miska mladých kopřiv
2-3 vetší brambory
3-5 stroužky česneku (podle síly)
1 lžíce sójové omáčky
Kmín, sůl
1 lžíci (chilli) oleje
dvě pol. lžíce celozrnné mouky
Kopřivy omyjeme, trochu pokrájíme a dáme do přiměřeného hrnce krátce povařit, přisolíme podle chuti. Až zesklovatí, tak je i se stojkami rozmixujeme ponorným mixerem, nahrubo nastrouháme brambory, půlku česnekové paličky, kmín sůl 1 lžíci (chilli) oleje a dvě p. lžíce celozrnné mouky na krémové zahuštění…..ještě horké jednou promixujeme a zaklad polévky, omáčky a všeho co vás napadne je hotový…. ….způsob servírovaní přenechám vaší fantasii. Může se to i zavařit jako protlak na zimu.
 
💚 Kopřivová semínka
💚 Životabudič
💚 Afrodiziakum
💚 Antioxidant
Pomáhají na:
💚 Únavu
💚 Vypadávání vlasů
💚 Doplnění vitamínů, minerálů, například železa a vápníku
💚 Záněty, např. Střev
💚 Játra, žlučník
💚 Neplodnost

🌱
Sběr: jen samičí rostliny, to jsou ty, na kterých semínka visí, jsou v trsech.
– trsy jdou krásně rukou sbírat
🌱 Co potom?
– po sběru dáme semínka doma sušit, nejlépe na nějaké síto, čistý papír, do sušičky max 40 °C, já dávám na 35 °C
– po usušení pošouláme přes cedník
– samotné usušené semínka zavřeme do čisté, suché sklenice a uchováváme v temnu a pokojové teplotě

🌱
A poté stačí přidávat do různých jídel, těstovin, chlebů, kaší, do jogurtu, kamkoliv.
❗ Nejlépe přidat až po uvaření jídla, ať vařením semínka neztratí své vitální látky.
🌱Tip: je možné semínka vmíchat do medu, v takovém případě uchovávejte sklenici v lednici .

💚Kopřivové chipsy💚
Lístky kopřivy nejprve propláchněte vodou a důkladně je osušte. V míse pak smíchejte olej (na 1 mísu kopřiv stačí 2 lžíce oleje – nejlépe olivového), sůl podle chuti (na uvedené množství cca ½-1 lžičku) a případně pepř. Směs pak můžete dochutit třeba sušeným česnekem nebo sladkou či uzenou paprikou. My jsme na zvýraznění chuti našich chipsů použili dvě lžíce lahůdkového drozdí, jež funguje jako vynikající dochucovadlo, neboť zvýrazní všechny chutě v jakémkoliv pokrmu.

Ve směsi oleje s bylinkami pak obalte listy a rozložte je na plech vyložený pečicím papírem, aby byly pokud možno jen v jedné vrstvě. Plech pak vložte do trouby předehřáté na 180 °C a pečte asi 10 minut, případně dokud nejsou lístky upečené krásně dokřupava. Pak už jen stačí chipsy případně ještě dochutit a můžete si začít pochutnávat.  A pokud byste je náhodou nesnědli na posezení, uložte je do nějaké dobře uzavíratelné nádoby. Ale zaručujeme vám, že chipsy zmizí z misky téměř rekordní rychlostí.