💚 Sirup z mladých kopřiv
Suroviny
Na 3l potřebujeme
125 vrcholky mladých rostlin(mladé lístky, asi 2-3 patra)
3 citrony (bio)
3 kg cukru krystalu
6 lžiček kyseliny citrónové
Postup přípravy receptu:
Vezměte citrony, pořádně je omyjte a nakrájejte na kolečka. Nechte je spolu s kyselinou citronovou povařit ve 3 litrech vody. Pak odstavte a nechte zchladnout.
Odstřihané vrcholky mladých rostlin pečlivě omyjte, jemně nasekejte a přidejte do zchladlého citronového odvaru. Pečlivě promíchejte a nechte alespoň jeden den macerovat.
Vyluhované kopřivy sceďte přes cedník, jemně vymačkejte a do vody přidejte 3 kila cukru. V hrnci vše důkladně promíchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí.
Hotový sirup rozlijte do připravených lahví a uskladněte nejlépe v lednici. Pokud chcete mít jistotu, že se vám nezkazí, můžete ho sterilovat při 80 stupních.
Sirup přidávejte do vody, sodovky, používejte ho k oslazení čaje, ale užívat se může i samotný, až 3x denně jednu polévkovou lžíci jako prevenci, maximálně však po dobu jednoho měsíce.
Pak si dejte pauzu.
Jednu až dvě čajové lžičky zalijte dva a půl decilitry vroucí vody a vyluhujte pět až deset minut. Pijte neslazené třikrát denně a brzy se rozloučíte nejen s pupínky, ale i s chudokrevností. Kopřiva je bohatá na železo, které je nutné pro vytvoření červených krvinek. Naštěstí má na rozdíl od špenátu hodně vitamínu C, který napomáhá absorpci železa.
💚 Pomoc při zánětu močových cest
1 velká miska mladých kopřiv
2-3 vetší brambory
3-5 stroužky česneku (podle síly)
1 lžíce sójové omáčky
Kmín, sůl
1 lžíci (chilli) oleje
dvě pol. lžíce celozrnné mouky
Kopřivy omyjeme, trochu pokrájíme a dáme do přiměřeného hrnce krátce povařit, přisolíme podle chuti. Až zesklovatí, tak je i se stojkami rozmixujeme ponorným mixerem, nahrubo nastrouháme brambory, půlku česnekové paličky, kmín sůl 1 lžíci (chilli) oleje a dvě p. lžíce celozrnné mouky na krémové zahuštění…..ještě horké jednou promixujeme a zaklad polévky, omáčky a všeho co vás napadne je hotový…. ….způsob servírovaní přenechám vaší fantasii. Může se to i zavařit jako protlak na zimu.
Sběr: jen samičí rostliny, to jsou ty, na kterých semínka visí, jsou v trsech.
A poté stačí přidávat do různých jídel, těstovin, chlebů, kaší, do jogurtu, kamkoliv.
Kopřivové chipsy
Lístky kopřivy nejprve propláchněte vodou a důkladně je osušte. V míse pak smíchejte olej (na 1 mísu kopřiv stačí 2 lžíce oleje – nejlépe olivového), sůl podle chuti (na uvedené množství cca ½-1 lžičku) a případně pepř. Směs pak můžete dochutit třeba sušeným česnekem nebo sladkou či uzenou paprikou. My jsme na zvýraznění chuti našich chipsů použili dvě lžíce lahůdkového drozdí, jež funguje jako vynikající dochucovadlo, neboť zvýrazní všechny chutě v jakémkoliv pokrmu.
Ve směsi oleje s bylinkami pak obalte listy a rozložte je na plech vyložený pečicím papírem, aby byly pokud možno jen v jedné vrstvě. Plech pak vložte do trouby předehřáté na 180 °C a pečte asi 10 minut, případně dokud nejsou lístky upečené krásně dokřupava. Pak už jen stačí chipsy případně ještě dochutit a můžete si začít pochutnávat. A pokud byste je náhodou nesnědli na posezení, uložte je do nějaké dobře uzavíratelné nádoby. Ale zaručujeme vám, že chipsy zmizí z misky téměř rekordní rychlostí.