Přílohy
Gratinovaná kořenová zelenina
Ingredience:
- 1/2 velkého celeru
- 1/2 máslové dýně
- 4 menší řepy
- 400ml smetany
- hrst vyloupaných pistací
Zeleninu naplátkuješ a zaleješ smetanou a chvíli povaříš, poté vyskládáš na pekáč, spodní patro cca 3 vrstvy řepy posypeš rozemletýma pistáciema, pak naskládáš dýni a nakonec celer, každou vrstvu prolej zbylou smetanou, kterou můžeš osolit. Dáš zapéct. Výborná příloha k masu nebo jen tak.

Polévky
Polévka z pečené dýně s kardamomem a zázvorem
Ingredience:
- dýně Sweet Meat Oregon
- tymián
- olivový olej
- voda nebo zeleninový vývar
- kokosové mléko
- kardamom
- mletý zázvor
- sušený česnek
- sůl, pepř

- Dýni Sweet Meat Oregon (org.recept) není potřeba zbavovat slupky, stejně jako dýni Hokaido, což značně ušetří čas. Stačí jen „oškrábat“ případné strupy, které větší dýně mohou mít. Pak už stačí jen dýni zbavit jader a dužinu nakrájet na menší kousky, v množství, které vám zakryje pečící plech ( doporučuji vyložit pečíčím papírem). Nakrájenou dýni osolte, opepřete, posypte tymiánem a řádně zakápněte olejem. Dejte do trouby vyhřáté na 200°C a pečte do změknutí dýně, cca 20 minut.
- Upečenou dýni přesuňte do hrnce, zalijte horkou vodou ( nebo vývarem) lehce nad dýni a mixujte ponorným mixérem. Vodu přilévejte dle potřeby do požadované hustoty. Pak přilejte kokosové mléko, opět dle preferované hustoty ( na toto množství stačí necelá půlka plechovky). Dochuťte solí, pepřem, kardamomem, mletým zázvorem a česnekem ( cca po půl lžičce nebo dle chuti), chvilinku nechte probublat a to je vše.
Není nad horkou polévku - Staré pravdy našich babiček
Tak zase je všechno jako vždycky: Nejnovější americké výzkumy objevily Ameriku. Vědci „odhalili“ něco, co naše babičky a maminky dobře znaly. Když si ti starší mezi námi vzpomenou – co byla první věc, kterou dostali, když byli nemocní? Nikoli paralen – ale horkou polévku.
Tak za prvé: vědci přišli na to, že vývar z kostí „inhibuje migraci neutrofilů“. Méně učeně řečeno ovlivňuje pohyb bílých krvinek, čímž snižuje vedlejší účinky zánětu v organismu napadeného chřipkou nebo podobným virovým onemocněním. Takže – vám prostě bude lépe s polévkou, než bez ní.
Za druhé: lékaři, kteří se „polévkovědou“ zabývají, s překvapením zjistili, že vývar z kostí, obsažený v polévce, pomáhá „nakopnout“ imunitní systém. Něco důležitého, co běžně neděláme, však přece jen pochopili: Důležité je vařit polévku pomalu.Jedině velmi pomalý var – může trvat i několik hodin – totiž způsobí, že se z kostí a šlach, které na polévku použijeme, uvolní léčivé látky. Mezi nimi najdeme kolagen, ale i esenciální aminokyse liny jako prolin, glycin a glutamin. Právě ty příznivě působí na naše zdraví, psychiku.
Tekutá lékárnička
Kromě toho kostní dřeň a minerály v kostech obsažené napomáhají regeneraci krevních buněk, včetně již zmíněných bílých krvinek, které jsou zodpovědné za obranyschopnost organismu. Když navíc přidáte do polévky zeleninu,uvolňují se z ní další důležité výživné látky, které přidávají svůj účinek k celkově antivirovému a antibiotickému působení vývaru.
I jinak mají látky, obsažené ve vývaru další pozoruhodné účinky:
Kolagen a želatina podporují růst vlasů, regeneraci a zdravý vzhled kůže a pomáhají udržovat pevné nehty.
Glutamin je důležitou aminokyselinou pro imunitu (a při zátěži se spaluje několikrát rychleji, než aminokyseliny jiné). Kromě toho jde o „lék“ na syndrom dráždivého tračníku.
To je oblíbený název „mysteriózní nemoci“ moderní doby, která ztěžuje řadě lidí život. Jde o nespecifické bolesti břicha, nadýmání a poruchy stolice, o kterých západní medicína netuší, z čeho vlastně pocházejí.Zato však ví, že glutamin, obsažený v důkladném vývaru z kostí, je jednou z látek, schopných poskytnout úlevu osobám, které na podobné projevy trpí.
Glycin přirozeně detoxikuje tělo. Kromě toho podporuje zažívání a správné vylučování žaludečních šťáv.
Prolin příznivě působí na zdraví kůže. Také je důležitý pro udržení správné hladiny krevního tlaku, zvláště u osob, které mají tlak vyšší.
Želatina podporuje zdravé trávení, například tím, že chrání a zaceluje žaludeční výstelku.Pomáhá i trávení ostatních živin. To z něj činí další výborný lék na „moderní“ dráždivý tračník a věčné nadýmání s ním spojené.
Kostní dřeň je plná výživných látek. Podporuje činnost imunitního systému.
Minerály: Kosti čtyřnožců a ptáků jsou plné vápníku, hořčíku, sodíku a fosforu. Rybí kosti kromě toho obsahují jód. Bez těchto minerálů není uzdravení těla možné – jejich nedostatek vede ke zhoršení imunity i nervových funkcí, křečím a dalším nepříjemným projevům. A při pocení a horečce se samozřejmě vyplavují z těla rychleji.
Proti osteoporóze – i rakovině
Fakt, že vývar z kostí je téměř zázračným lékem, podporují desítky vědeckých studií.
Nejde totiž zdaleka jen o chřipky a nachlazení, či pěknou pokožku.
Mrkev raději vařte!
Pokud do polévky přidáme další potraviny, které podporují imunitu, dále její léčivý účinek zvýšíme. V takovém případě je však dobré, aby zelenina a další potraviny byly co nejzdravější. Pokud nemáte domácí, určitě vsaďte na některý ověřený zdroj „bio“ či „organických“ potravin. Důležitými součástmi našich polévek by měly být například:
Houby, které obsahují mnoho bioaktivních látek, včetně polysacharidů, glykoproteinů, ergosterolů, terterpenů a dokonce antibiotik.
Mrkev. Nejde jen o beta-karoten, který se v průběhu trávení přemění na vitamin A, jenž má nejen účinky na náš zrak, ale může pomoci dokonce i proti rakovině.
Dalšími látkami, obsaženými v mrkvi, jsou kromě vlákniny, jež prospívá trávení,také vitamin K, sodík, foláty, mangan, fosfor, hořčík, vitamin E a zinek. Jedna studie z roku 2000 dokonce prokázala, že vařená mrkev má – kupodivu – vyšší obsah beta-karotenu a kyseliny fenolové, než ta syrová.
Česnek je jedno z nejzdravějších jídel na světě. Vyplatí se ho však přidat do polévky syrový. Syrový česnek je totiž přírodním antibiotikem a likviduje i viry a plísně.
Celer – je důležitým zdrojem antioxidantů a flavonoidů. Studie ukázaly, že snižuje riziko zánětů i srdečních chorob, podporuje imunitní systém a naopak brzdí růst rakovinných buněk.
Červená řepa – hovězí vývar hezky obarví. To ale není všechno. Červená řepa totiž obsahuje dusičnany, které jsou dobré nejen na snížení krevního tlaku – uvolňují a rozšiřují cévy, což se hodí i při horečce.
Zázvor – antibakteriální a antivirové účinky zázvoru jsou dobře známy.
Koření – určitě přidejte mořskou sůl (nebělenou).
Pepř pomáhá zlepšit zažívání, ale je také antioxidantem a pomáhá proti baktériím, kromě toho působí diureticky (tedy odvodňuje).
Kurkuma je opět v podstatě všelékem. A vždy ji dávejte s pepřem aktivuje prospěšný kurkumín.
Zdravé slanominy
Salát Coleslaw
- Zelí (mladé je nejlepší)
- 1 ks cibule
- 1 ks větší mrkev
- 1 lžíce sůl
- 1 hlávka menší bílé zelí
- 1/4 ks malý celer
Zálivka - 1 špetka mletý pepř
- 200 g majonéza
- 100 ml smetana ke šlehání
- 1 lžička ocet
- 2-3 lžic cukr krupice
- Bílé zelí nakrouháme na tenké plátky a ještě příčně překrájíme na asi centimetr velké kousky. Zasypeme přibližně jednou lžící soli, důkladně promícháme a asi 20-30 minut ručně mačkáme, aby zelí pustilo co nejvíc šťávy a zkřehlo. Tekutiny částečně slijeme. Podstatné je důkladné ruční promačkání zasoleného zelí.
Mrkev nastrouháme nahrubo, celer najemno a cibuli nakrájíme nadrobno. Vše důkladně promícháme se zelím. - Zálivku si připravíme smícháním cukru a majonézy s prošlehanou smetanou.
- Suroviny na salát promícháme, dochutíme octem, pepřem a solí dle potřeby a uložíme do chladničky odpočinout alespoň na hodinu, nejlépe do druhého dne.
Před podáváním opět dobře promícháme.
Líné těstoviny
- Ingredience:
-kukuřice (v plechovce)🌽
-nakládané rajčata 🍅
-baby špenát 🥬
-1 smetana ke šlehání 🥛
-15 dkg goudy 48% 🧀 (z hrušky)
-půlka mozzarelly 🫕
-těstoviny 🍝
- postup:
- • na suché pánvi osmažím cca 6 nakrájených rajčat, pak přidám skoro celý špenát a přidám
- 3 lžíce 🥄 vody s těstovin pak naliju celou smetanu
- přidám 4 lžíce kukuřice, nakonec přidám celou goudu a půlku mozzarelly nakonec osolím a opepřím 🍲
Dobrou chuť
Pečivo
Tvarohové bulky
Pečivo bez mouky plné bílkovin vhodné kdykoliv i při redukci.
250 g nízkotučného tvarohu
2 vejce
2 lžíce chia semínek
1 lžíce dýňových (Iněných, slunečnicových) semínek
2 žíce psyllia
Všechny ingredience smíchejte a nechte odležet cca 15 min, než chia semínka „nabobtnají.
Z těsta tvarujte 4 bulky, posyp libovolnými semínky a peč na 175 stupňů cca 35 minut 100
Dobrou chuť
Svačinky * Snídaně
Cottage wrap
- 200g cottage
- 2 vejce
- koření dle chuti, sůl a pepř
- Cottage s vajíčky a s kořením důkladně rozmixujeme do hladké konzistence a vylijeme na pečicí papír potřený olejem. Rovnoměr rozetřeme a pečeme na 180 °C cca 25 min.
- Poté necháme tortilu vychladnout a naplníme podle toho co máme rádi. Zabalíme jako Tortilu a máme hotovo.

Snídaně za 15 minut
– 1 banán
– 1/2 hrnku vloček
volitelné: – 1 ČL chia semínka
– 1 vejce
– 1 ČL med
Přidej oblíbené ovoce, jogurt, polij trochou medu a máš to! Užívej!
- Smíchejte vločky, chia semínka, vejce a rozmačkaný banán. Chvíli nechte nasát vločky.
- Osmažte nasucho nebo na troše olivového oleje jako omeletu a po té ji rozdrobte na kousky které ještě prosmažte do zlatova-
- Dejte na misku pokapejte medem a můžete podávat s malinami, jahodami, nebo jiným ovocem, beďte kreativní.
Švestky, jogurt, ovesné vločky a lněné semínko
- 300 ml kefíru, bílého jogurtu nebo mléka (s živými ml. kulturami)
- 2 lžíce ovesných vloček
- 1 lžíce mletého lněného semínka
- 3-4 kusy sušených švestek (pokud možno nesířených, nebo dobře omytých)
- Zalijte sušené švestky v 100 ml vroucí vody a nechte je tak stát 5-10 min.
- V míse smíchejte lněná semínka, ovesné vločky a mléčnou složku, k tomu přidejte směs rozemletých rozmočených švestek
- směs si dejte každý den nejlépe na snídani.
Koláč z ovesných vloček a zelí
Jezte ve dne, v noci a zhubnete!
Bílé zelí – 400 g
Ovesné vločky – 100 g
Mléko – 150 ml
Černý pepř (mletý) – podle chuti
Oregano – 1 lžička
3 vejce
Prášek do pečiva – 1 lžička
Sůl – 1 lžička
Tvrdý sýr – 40 g

- Připravte směs vaječného mléka : V hluboké nádobě rozklepněte 2 vejce a smíchejte je s mlékem s libovolným obsahem tuku. Dochuťte solí, mletým černým pepřem a sušeným oreganem. Vše důkladně promícháme metličkou.
- Přidejte ovesné vločky : Přidejte ovesné vločky a prášek do pečiva do směsi vaječného mléka. Dobře promíchejte a nechte směs 10–15 minut uležet, aby ovesné vločky nabobtnaly.
- Kombinujte s bílým zelím : Bílé zelí nakrájejte nadrobno a přidejte do vaječné směsi. Zajistěte důkladné promíchání, aby se všechny přísady rovnoměrně spojily.
- Připravte koláč : Formu na pečení vyložte pečicím papírem. Směs zelí a ovesných vloček přendáme do formy, povrch uhladíme stěrkou.
- Přidání sýrové polevy : Tvrdý sýr nastrouháme a smícháme se zbývajícím vejcem. Tuto směs pomocí stěrky rovnoměrně rozetřeme na zelí.
- Pečeme k dokonalosti : Předehřejte troubu na 180 stupňů Celsia a koláč pečte přibližně 35 minut nebo do zlatohnědé a propečené.
Pomazánky
Červená řepa
Řepa, tvaroh, sýr, vlašské ořechy
Pro návštěvy… Do práce… Na výlet…
3 vařené ČERVENÉ řepy
1 polotučný tvaroh
kousek tvrdého syra
Větší hrst vlašských ořechů
Předvařenou červenou řepu nastrouháme na jemno,
tvrdý sýr nahrubo, ořechy posekat na malé kousky,
osol a opepři a vše smíchej s tvarohem.
Dobrou chuť



Zdravé sladkominy
Chia tiramisu
Na 1 porci chia tiramisu budeš potřebovat:
- 30 g chia semínek
- 180 g bílého jogurtu
- 1 malé silné espresso (25 ml)
- sladidlo dle tvých preferencí (10 g medu,
- 15 g čekankového sirupu nebo pár kapek vanilkové stévie)
- 5 g kakaa
Postup:
- V misce nebo rovnou ve skladovací formičce (krabičce) smíchej chia semínka, jogurt, kávu a sladidlo. Posypej kakaem a dej do lednice.
- Nech alespoň 4 hodiny odpočívat. Nejlepší je připravit tento dezert den předem

Těsto z cottage na wafle/lívance
Na těsto:
2 vejce
200 g chaloupka sv
80 g ovesných vloček
špetka skořice
Navrch:
2x odtučněný řecký jogurt 0% (280 g)
15 g arašídového toppingu
30 g jahodového prebiotic toppingu
50 g lesního ovoce
Všechny ingredience na těsto vlož do mixéru a rozmixuj dohladka.
Směs nalij do formy na vafle a peč asi 5 minut, dokud nejsou zvenku křupavé.TIP: poklop vaflovače nech lehce pootevřený, díky tomu ti vafle hezky narostou.
Pak už jen podávej s řeckým jogurtem, arašídovým máslem, prebiotickým toppingem a ovocem.
Tak dobrou chuť!
Na 1 porci:
425 kcal
40 g B
11 g T
Cottage laskominový desert (2 porce)
Na dvě porce budete potřebovat:
-360g sýra cottage light
-3lžice sladidla (já erythritol)
-odměrka vanilka proteinu (nemusí být)
-31žice kakaa
-21žice oříškového másla
-1lžička rozpustné kávy (či esspreso)
Dohladka rozmixujete cottage se sladidlem a popřípadě vanilka proteinem.
Rozdělíte na 3části.Do jedné přidáte 3lžice kakaa.
Do druhé zamícháte oříškové máslo a lžičku rozpustné kávy ă espresso. Pořádně promíchejte…
Třetí část necháte tak jak je:) A už jen vrstvíte do sklenice!!!
Ovesné RAW kuličky
Když doma smícháte:
– 5/4 hrnků ovesných vloček
– 1/2 hrnku ořechové máslo
– 1/4 hrnku medu
– 1 lžíce vanilkový extrakt
– 1/2 lžíce skořice
– 1 lžíce holandského kakaa
– Dvě hrsti lyofilizovaného ovoce
– 1/4 hrnku hořké čokolády
Smícháte, necháte v lednici na hodinu, aby se vám z toho pak lépe dělali koule a je to 💪

Ovesná paráda
ingredience:
50g ovesných vloček
150ml mléka dle chuti
1 lžička chia
1 lžíce kakaa
10g javorového sirupu
1/4 Ižičky kypřícího prášku
30g proteinu
1/2 Ižičky skořice
Všechno to hodis do mixéru a pořádně to promícháš Potom to hodíš do misky, kde přidáš 15g ořechové másla (já mám svoje z @brainmarketu, kde máš slevu 10% s kódem ondra 10), zahrabeš a nasypeš trochou čokolády.
- Potom to hodis do misky, kde přidáš 15g ořechové másla, zahrabeš a nasypeš trochou čokolády.
